المدونات
في كانون أول 24, 2024
Оптималния добив на трюфели от хектар може да достигне до 1 тон, но този добив е резултат от развиване на плантацията 12 - 15 години. Председателят на Националната асоциация на търговци на трюфели в България Константин Коджабашев каза, че законът от 2024 г. Първите реколти от трюфели зависят от комплексни грижи, влага, температура и видовете на растенията. Търси се от септември до октомври, но само най-опитните познавачи могат да уцелят момента. Според вносителите такъв закон е нужен, защото в момента липсват ясни правила за разрешителни режими, регистрация на обекти за изкупуване, специфични изисквания към заетите в бранша лица, прилагане на мерки за опазване на околната среда. Притежанието на подобно куче би било страхотно допълнение към красивия Ви двор. Преди 10 години, той попада почти случайно в "затвореното общество" и смята, че е крайно време събирането на трюфели да намери място в българското законодателство, защото само така може да се работи регламентирано и в България. По време на празника присъстващите имаха възможност да опитат различни трюфел деликатеси: прекрасни сирена с трюфели, бял шоколад с трюфели и др.
Желателно е кучето от породата кокер шпаньол да се отглежда на двора, където животното да има възможност да изразходва енергията си в тичане и игра. Италия, Франция и Испания, където има значителна финансова подкрепа за засаждането на дърветата, необходими за отглеждането на трюфели, покриващи голяма част от първоначалните разходи за създаване на плантация. Трудно откриваеми са и са необходими специални умения, за да се установи точното им място. Българските трюфели са почти непознати извън страната и дори много местни жители никога не са чували за нерегламентираната индустрия, която работи в техните гори. Липсата на регулация не само пречи на икономиката на страната като цяло да се възползва от доходоносния бизнес, но и прави почти невъзможно брандирането на български трюфели като такива. Той се събира и яде от хиляди години и въпреки че прилича повече на картоф, все още е най-широко събираният трюфел в света. Все още пазара на трюфели е с малка конкуренция в България.
„Обвиняват нашите колеги, че с протестите, които са правили миналата година, са подронили авторитета на Министерството. Задължение на търговците е да си водят дневник, а крайните купувачи да пазят превозните билети, с които са им доставени трюфелите, цели три години. За една и съща площ може да се издаде и да има само едно действащо разрешително за култивиране на трюфели. За да разчитате на ефективна плантация инвестицията в микоризирани дървета е между 25 000 и 30 000 лв. За ценители на изисканата кухня е подходящо да опитат бял трюфел, поръсен с пармезан и полят с лимонов сок. Те умеят единствено да душат около дърветата и да разбират къде са налели сок ценните грудки. Цените им често са около 200 евро за килограм. Цената му е от 200 до 800 евро. Липсва държавна подкрепа от правителството за това, което би могло да бъде изключително доходоносна индустрия за съжаление. Но това, което представлява още по-голямо предизвикателство, е липсата на каквото и да е законодателство, което би позволило това, което сега се явява като нелегална индустрия, да стане легитимно. Лагото са известни още като италиански водни кучета или с името Романя.
Специфичното пир белия трюфел е, че не може да се отглежда с лешник, а само с габър, дъб или бор. Също толкова са и добивите на есенния и пролетния трюфел виреят върху бор, дъб и габър. В него трябва да преобладават видовете дъб. Това означава, че за да се разчита на плодова продукция от лешник от определен сорт, използваният за заразяване посадъчен материал трябва да е сертифициран микроразмножен. Това предполага единствения възможен избор при съчетано отглеждане - лешниковото насаждение трябва да се отглежда биологично с една особеност - без почвено торене и внасяне на каквито и да било препарати през почвата. Имайте предвид, че е заровен под земята - на около 10 см - и няма как да го видите случайно, без да знаете къде да търсите и за какви белези да гледате. Те обаче ще копаят, лаят и може би дори ще правят бели, ако са затворени твърде дълго без физическа и психическа стимулация.
كن الشخص الأول المعجب بهذا.